Jak dobrać wózek MTB

Firma MTB Poland sp. z o.o. stawia na mobilność, komfort użytkowania, funkcjonalność i nowoczesność. Każdy wózek MTB budowany jest od podstaw w oparciu o najlepsze materiały dostępne na rynku i według wymagań oraz potrzeb jego użytkownika, który ma wpływ na istotne parametry wózka. W zasadzie większość wózków będących na rynku jest do siebie podobna. Te same elementy składowe, podobna konstrukcja i budowa powodują, że na pierwszy rzut oka wyglądają one tak samo. Oczywiście różnią się ceną, użytymi materiałami, jakością wykończenia i rozwiązaniami technologicznymi. Jednak najbardziej nieodzownym elementem wpływającym na zadowolenie użytkowania z wózka jest dobór odpowiedniego modelu i jego parametrów. Część wózków przeznaczona jest dla użytkowników mniej stabilnych, słabszych, a także mniej sprawnych. Inna grupa wózków jest skierowana do pacjentów sprawniejszych, silniejszych i o ustabilizowanej pozycji. Należy zawsze o tym pamiętać, że dobieramy wózek indywidualnie do użytkownika a nie odwrotnie. Wszystkie rozwiązania w wózkach uzależnione są od cech antropometrycznych i sprawności ruchowej osoby użytkującej wózek. Tak jak w większości wózków obecnych na rynku również firma Mtb posiada specjalny formularz zamówienia, w który zawarte są wszelkie niezbędne informacje do produkcji wózka. Należy pamiętać, że prawidłowo dopasowany wózek musi uwzględniać właściwy dobór i regulację poszczególnych elementów wchodzących w skład wózka w tym: dobór odpowiedniej ramy.


Obecnie firma MTB daje Państwu do dyspozycji dwie ramy. Pierwsza rama reprezentowana jest przez wózek AVIATOR i cechuje się prostym gięciem ramy siedziska wznoszącym się ku górze pod wybranym indywidualnie przez użytkownika kątem. Posiada również opatentowany przez naszą firmę unikatowy system skokowej regulacji środka ciężkości. Wózek ten jest przeznaczony dla silniejszej grupy użytkowników reprezentowanych chociażby przez osoby z paraplegią. Druga rama, którą obecnie posiada w swojej ofercie MTB jest reprezentowana przez model TORNADO . Wózek ten posiada płynną regulację środka ciężkości (balans) oraz to co go charakteryzuje tzw. ergonomiczne siedzisko. Polega ono na tym, iż w tylnej części ramy siedziska przy oparciu jest ono proste i płaskie a gięcie ramy siedziska następuje w dalszej części wózka i unosi się ku górze. Umożliwia to większe zakotwiczenie miednicy użytkownika i ustabilizowanie jego pozycji na wózku. To rozwiązanie chętniej wybierane jest przez użytkowników o słabszej stabilności reprezentowanej chociażby przez osoby z tetraplegią.


Podstawowe zasady doboru wózków inwalidzkich


1.    Szerokość siedziska powinna odpowiadać szerokości miednicy powiększonej od 2 do 3 cm, co pozwoli na odpowiednie obsadzenie miednicy w siedzisku a jednocześnie komfort. Trochę luzu zapewnia swobodny ruch oraz działanie przeciw tworzeniu się odleżyn w okolicach krętaczy biodrowych i możliwość założenia odzieży wierzchniej podczas okresu zimowego.
Wózki MTB dostępne są w pięciu szerokościach od 36 cm do 44 cm (co 2 cm).


2.    Głębokość siedziska powinna być identycznej długości jak długość ud pomniejszona o ok. 4-5 cm. Tak dopasowana głębokość siedziska zapewnia prawidłową stabilizację i pozycję kończyn dolnych oraz zapewnia prawidłowy przepływ krwi w okolicach do dołu podkolanowego. W naszych wózkach ten wymiar wynika z długości ramy.


3.    Długość podnóżków zależy od długości podudzi z możliwością wydłużenia i skrócenia ich długości. W wózkach MTB długość podnóżków regulowana jest płynnie, jednakże najniższe położenie nie może być mniejsze niż 5 cm powyżej podłoża.


4.    Wysokość oparcia zależy od stabilności tułowia osoby użytkującej wózek oraz jej stanu klinicznego. Bardzo często to zależy od wysokości uszkodzenia rdzenia kręgowego bądź jednostki chorobowej. Przyjęte są zasady, że górna granica oparcia powinna skończyć się dwa palce powyżej kości łopatkowej. W MTB do wyboru mamy: 25, 28 31, 35 cm.


5.    Kąt nachylenie oparcia – regulowany, odpowiada za nachylenie oparcia co wpływa na ustabilizowanie pozycji tułowia użytkownika. W naszych wózkach do wyboru -4°, -3°, 0°, 5°, 7°.


6.    Kąt nachylenia siedziska odpowiada za osadzenie miednicy w siedzisku, co bezpośrednio wpływa na stabilność tułowia w MTB: 7°, 9°, 11°, 13°.


7.    Rodzaj hamulców: nożycowe pionowe lub poziome. Wybór uzależniony od sprawności kończyn górnych użytkownika.


8.    Wielkość kół tylnych większe koła to mniejsza ilość ruchów jakie musi wykonać użytkownik w czasie pokonywania wybranego odcinka drogi. Również dla pacjentów o większym wzroście proponowane są koła o większej średnicy w celu zachowania odpowiedniej pozycji na wózku. Dostępne wielkości w MTB 22’’, 24’’(standard), 26’’.


9.    Kąt nachylenia kół tylnych (camber): koła napędowe mogą mieć kilka ustawień swojej pozycji od 0 do 3 z regulacją co stopnień im większy stopień ustawienia kół tym większa stabilność wózka, dynamika ruchu i łatwość skrętu. Należy jednak pamiętać, że powoduje zwiększenie szerokości całkowitej wózka co może być problemem przy przejeżdżaniu przez wąskie przejścia jak np. drzwi 60 cm.


10.    Wielkość kół przednich ma wpływ na pokonywanie przeszkód i nierówności na drodze oraz poruszanie się na różnym terenie. Zasada jest taka, że im trudniejszy teren po którym będzie poruszał się użytkownik tym większe koła przednie.  Dla osób, które rozpoczynają naukę jazdy na wózku aktywnym należy przewidzieć  większe koła. Większość doświadczonych, sprawnych i prowadzących aktywny tryb życia wybierają mniejsze koła przednie gdyż spora część podróży pokonują w balansie. Dostępne wielkości w MTB: 3’’, 4’’, 5’’.

 

Podsumowując w celu osiągniecia maksymalnego zadowolenia z wózka i osiągnięcia na nim maksymalnej sprawności przez użytkownika muszą być spełnione następujące czynniki:
•    możliwości użytkownika – jego stan kliniczny, wydolność i umiejętności w jeździe wózkiem aktywnym,
•    parametry techniczne wózka takie jak: waga, ustawienie balansu i innych standardowych części składowych wózka,
•    dopasowanie wózka do pacjenta poprzez wybór optymalnego modelu, jego funkcjonalności oraz wyposażenia wózka w niezbędne  akcesoria opcjonalne w celu zapewnienia najlepszego komfortu i zaspokojenia potrzeb pacjenta.
 

Pomiarów i doboru wózka powinni dokonywać wykwalifikowani konsultanci.